BESLENİRKEN YAPILAN YANLIŞLAR

Sağlıklı beslenmek, vücut sağlığı ve bütünlüğü açısından çok önemlidir. Beslenme esnasında doğru bilinen yanlışlar oldukça fazladır. İnsanlar iyi olan gıdaları daha çok tüketmenin faydalı olduğunu düşünürler bu da en büyük yanlışlardandır. Bütün besinlerin sağlıklı olup olmadığı kadar sınırı da önemlidir.

Her diyet ürün sağlıklı değildir: İnsanlar alışveriş yaparken, diyet olan ürünleri sorgusuz sualsiz hemen almaktadır. Halbuki diyet yazan her ürün sağlıklı olacak diye bir kural yoktur. Besinleri satın alırken ölçünüzü kendiniz belirleyin.

Yetersiz ve zamansız beslenme: Ne kadar az kalori alırsam o kadar çok kilo veririm mantığı çok yanlıştır. İnsan bedeni günde en az 1000 kalorinin üstüne ihtiyaç duyar, bu ihtiyacı karşılamak zorundayız. Vücudun ihtiyacı olan zamanda tüketilmeyen her besin yarar yerine zarar vermektedir.

Sürekli yeni çıkan son moda diyetlere inanmak: Genellikle bu tarz şok ve son moda diyetler kısa sürede kilo kaybettirmekle ünlenir fakat kilo kaybederken yağ değil de vücuttaki kas ve sıvı oranını kaybederseniz tehlike çanları çalıyor demektir. Buna çok dikkat etmek gerekir.

Vücudun verdiği sinyallere dikkat: Aslında vücudumuzdaki hormonların düzenleyici fonksiyonları mükemmel yapıdadır. Bu yapı bize ne zaman yemek yememiz, ne zaman da durmamız gerektiğini söylüyor fakat bunları dikkate almadan yemeyi geciktirmek yada sonlandırmamak halinde obezite veya başka hastalıklara davetiye çıkarmaya yetiyor. Tüm bu uyarıları doğru algılayıp ona göre hareket etmeye özen gösterilmelidir.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *