Detoks Nedir

DETOKS NEDİR

Detoks; bedenimizden toksin ve ödemlerin atılarak vücudumuzun rahatlamasını sağlayan, kısa sürede hızlı sonuçlar görmemize yardımcı olan bir beslenme programıdır. Vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılması gereken toksinlerden kurtulmamızı sağlayan detoks çeşitleri oldukça fazladır.

Detoks yapmanın faydaları uzmanlar tarafından sıkça tekrarlanmakta. Özellikle şehir hayatı stresinden kurtulmak, kendimizi rahatlatmak, bağışıklık seviyesini güçlendirmek, enerji seviyesini üst sıralara çıkarmak, metabolizmayı hızlandırmak ve vücudumuzu dinlendirmek için çok etkili bir yöntemdir.

Vücuttaki toksin ve ödemin atıldığı detoks programı boyunca kırmızı et, süt, süt ürünleri, balık, ekmek ve tahıl ürünleri gibi gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Detoks karışımını dışarıdan alabilir veya evde kendi temin ettiğiniz sebze ve meyvelerle de yapabilirsiniz. Detoks kürlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur da 3 günden fazla yapılmamasıdır. Vücutta sıvı ve mineral kaybı olacağı için 3 günden fazla detoks kürü uygulanması sakıncalı olabilir.

Hızlı yağ yakımında çok faydalı olan detoks kürleri diyet yapanlar için de kilo vermede destekleyici bir yöntem.

Popüler hale gelen detoks yalnızca son zamanlarda çıkan bir kavram değildir. Antik Yunan döneminde batı tıbbının babası olarak bilinen Hippocrates de “hızlandırma” olarak tanımlanan detoksun sağlık getirdiğine inanmaktaydı. Ayrıca binlerce yıldır Hindistan’da kullanılan ayurverdik tıpta hastalıkları önlemek ve pek çok kronik duruma çare bulmak için de detoksifikasyon kullanılmaktadır.

 

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *