Obez Annelerin Bebeklerinde Otizm Riski

DİKKAT:OBEZ ANNELERİN BEBEKLERİNDE OTİZM RİSKİ!

Uzmanlar obez anne adaylarını uyardı. Yapılan araştırmalarda obez olan annelerin bebeklerinde büyük oranda otizm, gelişim gerilikleri, öğrenme ve dil problemleri saptandı. Ayrıca gelişim geriliklerinin de yaşanabileceği bu durum için uzmanlar açıklamalarda bulundu.

Obez anneler konusunda araştırma yapan uzman doktorlar özellikle 2 ile 5 yaş arasında bulunan çocuklarda otizm rahatsızlığı gözlemledi. Gebelik döneminde yaşanan obezite ise çocukların ilerleyen yaşlarında otizm ve gelişim gerilikleri gibi sorunları ortaya çıkardığı görülmüştür. Yapılan bu araştırmaya göre hamilelik döneminde obezite riskine karşı tedbirli olunmalıdır. Araştırmanın sonucuna göre ise hamilelikte obezite problemi yaşayan kadınların bebekleri, sağlıklı annelerin bebeklerine nazaran 1,6 kat daha otizm, gelişim gerilikleri, öğrenme ve dil problemleri ve gelişim bozuklukları yaşadıkları saptandı.

Araştırmayı yapan doktorlar hamilelik döneminde görülen obezitenin çocukları otizm ve gelişim gerilikleri yönünden olumsuz etkilemesinin sebebini ise şöyle açıkladı: Anne obez olduğu zaman plasenta vasıtasıyla bebeğin beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını azaltıyor. Bu sebeple bebeğin beyin gelişimi olumsuz etkilenmiş oluyor.

Doktorlar obezite hastası anne adaylarına bebekte oluşacak olan hasarların en aza indirmeleri için doğum öncesinde mutlaka yaşam biçimlerinde değişiklik yapmaları gerektiğini hatırlattı. Bu gibi durumlarda alınacak en iyi yöntemin annelerin gebelik öncesinde fazla kilolarından kurtulmak ve sürekli doktor kontrolünde olmaktan geçtiğini belirtti. Böylelikle hem anne hem de bebeğin sağlığının yerinde olacağını kaydetti.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *