Şeker
Bir insanda, yaklaşık olarak 4-5 litre kan bulunur. Normal bir bünyeye sahip olan kişilerin kanında ise 12 saat açlıktan sonra, yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar şeker bulunmaktadır.

Buna karşılık: 180 ml’lik bir kutu şekerli içecekte; 6 tatlı kaşığı, 350 ml’lik bir meşrubatta 10 tatlı kaşığı, 600 ml’lik meşrubatta 17 tatlı kaşığı kadar şeker vardır. 600 ml’lik bir meşrubattan alınan 250 kaloriyi yakmak için: 45 dakika, 3 km mesafe yürümek, 22 dakika çok aktif bisiklet kullanmak veya 40 dakika çok aktif basketbol oynamak gerekir. Toplumdaki bireyler, günlük kalori ihtiyacının % 7’sini, bu tür içeceklerden alırlar. Genç nüfusta, bu oran % 13’e kadar çıkar.

Meşrubatlarda şeker dışında, yüksek oranda früktoz içeren mısır şurubu da kullanılmaktadır. Mısır şurubu, aşırı kilo ve Obezitenin başlıca sebeplerinden birisidir. Früktoz, insülin, ghrelin ve leptin gibi hormonları etkiler.
Bu yüzden, bu tür içeceklere literatürde “sıvı şeker” denir. Bu tür içeceklerle, özellikle 12-20 yaş arası gençlerde, vücuda oldukça fazla miktarda şeker alınır.
Zaten, meşrubatlar, modern beslenme alışkanlıkları içindeki en büyük şeker kaynağıdır.

Meyve suları, işlenmiş meyve şekeri ve küfle doludur. Taze sıkılmış olmadığı sürece, meyve suları asla kullanılmamalıdır.
Meşrubatlardaki bu boş kaloriler: aşırı kilo ve obeziteye, diyabete, böbrek taşı ve kalp hastalıklarına yol açar. Yüksek kalorili ürün olduklarından, kilo alımı ve obeziteye sebep olurlar. Özellikle çocukluk çağı obezitesinin önemli sebeplerindendir.

Ayrıca, çok miktarda şeker içerdiklerinden kanser riski taşırlar. 1995-1997 yılları arasında İsveç’te yapılan bir çalışmada: kadın ve erkek, yaklaşık 80.000 kişi incelenmiş ve inceleme süresi içinde, 131 kişide pankreas kanseri ortaya çıkmıştır. Hastaların diyetleri incelendiğinde, günde 2 ya da daha fazla şekerli meşrubat (gazoz, kola, şekerli meyve suları gibi) içenlerde, meşrubat içmeyenlere oranla pankreas kanserinin % 90 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Kafein
Vücuttan kalsiyumun atılımını arttırdığından, kemikler zayıflayıp osteoporoz riski artar ve diş çürümelerine sebep olur.
Kilo ve yaşa göre, bireyler kafeinden farklı etkilenir. Uzmanlar günde 300 mg kafein tüketimini doğru ve yeterli bulurlar. Bu oran 3 fincan kahveye denk gelir. Bu miktarın üstünde, kafeine karşı hassas kişilerde: baş ağrısı, sinirlilik ve uykusuzluk gibi yan etkiler görülür. Kafeinin en büyük etkisi, hafif uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı olmasıdır ve birçok meşrubat içeriğinde bulunur.

Yapay renklendiriciler
Yapay renklendiriciler: özellikle “Yellow No.5 (E102)” bazı çocuklarda hiperaktivite, dikkat eksikliği, astım ve alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Kırmızı renklendirici olarak kullanılan E120, böceklerden elde edilmektedir.

Alkol
Meşrubatlarda kullanılan tat ve koku verici aroma maddeleri, yağ cinsi maddelerdir. Bunların homojen bir şekilde içeceğin içinde çözündürülmesi için etil alkol kullanmak gerekir. (Örnek: E320 ve E321) Başka çözücülerde vardır. Fakat etil alkol bol ve ucuz olduğundan, kullanılıp kullanılmaması üreticinin inisiyatifine kalmıştır. Yani, sonuç olarak alkolsüz içecekler de alkol içerir. Şaraplar % 12-15 arası alkol içerir. % 15 oranında alkol içeren şarap, örnek olarak alınırsa 10 ml’de 1,5 ml alkol, 330 ml’lik meşrubatın içerdiği alkole (alkol oranı % 5 olması durumunda) eşdeğerdir. Yani bir kutu meşrubat içmek, 10 ml’lik küçük bir kadeh şarap içmekle aynı oranda alkol sağlar.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *