Yemeklerden önce, yeme sırasında, yemek sonrasında ve öğün aralarında mutlaka su içilmesi gerekmektedir.
Yemekten 20 dakika önce su içme bırakılmalıdır. Ancak yemeklerden önce su içmek kilo vermeye yardımcı olur. Yemekten 21 dakika önce 2 bardak su içilirse beyin 21 dakika boyunca doyma duygusuna erişir. Su içip 21 dakika bekleyen kişi, açlık değil susuzluk yaşıyorsa yemek yemeyecektir. Bu suyu için, 21 dakika sonra hala açlık çekiyorsa gerçekten acıkmıştır. Yani açlık ve susuzluk duygularını ayırt etmenin en iyi yolu, yemekten önce su içmektir. Bu konuda yapılan bir araştırma, yemeklerden önce 2 bardak su içenlerin, uzun vadede daha çok kilo kaybettiklerini göstermiştir. Çünkü yemekten önce su içildiğinde, içilen su: besinleri şişirir, mideyi doldurur ve tokluk hissi verir. Bu yüzden daha az yemek yenir ve daha çok kalori tüketilir.

Ayrıca: öğün öncesinde su içilmesi, mideden bağırsaklara kadar tüm organların su ihtiyacını giderir ve sindirime hazır hale getirir. Böylece kolay hazım sağlanmış olur.

Ancak bu durum çeşitli sakıncalar yaratır. Çünkü yemeğe başlamadan önce, kişi ne yiyeceğini gördüğünde vücut ona göre gerekli enzimleri salgılar ve bu sırada su içildiğinde, mide enzimlerinde su nedeniyle yetersizlik olur ve yenilen yemeklerin hazmedilmesi zorlanır.

Yemekle birlikte su içildiğinde: çiğneme sırasında tükürük enzimleriyle başlayan hazım işlemi zarar görür ve tükürük üretimi azalır. Oysa tükürük, hazım için vücudun kullandığı ilk ve en önemli enzimdir. Su alındığında, yenilen madde suyla yumuşar, tükürük üretimi azalır. Böylece tükürüğün yumuşatma ve karıştırması gereken lokma, suyla ıslatılmış olur ve başta mide olmak üzere, karaciğer ve bağırsakların işlerini zorlaştırır. Yani sindirim sıvıları inceltilerek sindirim geciktirilir. Ayrıca midenin büyümesine sebep olur. Büyüyen mide, bir sonraki öğünlerde ihtiyaçtan fazla yemek yenilmesine sebep olur.
Yemekle birlikte içilen su, bağırsaklarda gaz oluşmasına ve çürümeye sebep olur. Yemek sırasında mutlaka su tüketilmesi istendiğinde, çok az tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yemekten 1-1,5 saat sonra su içilmelidir. En azından yemeklerden 2 saat sonra su içilmelidir.

Suyu, öğünler arasında içmek yararlıdır. Yani günlük içilmesi gereken suyun büyük miktarı, öğünler arasında tüketilmelidir.

Sonuçta: yemekten önce, yemekle birlikte ve yemekten hemen sonra mide hazım süresini etkileyecek oranda su içmemek gerekir. Ayrıca yaşlı kişilerde yemeklerin sulu ve yumuşak alınması, böylece sindirimi kolaylaştırması önerilir.

Suyun sıcaklığı
Suyun sıcaklığı zayıflamaya doğrudan etki yapmaz. Ancak suyun sıcak ya da soğuk olması, mideyi terk etme hızıyla orantılıdır. Yani soğuk su içenlerle, sıcak su içenlerin harcadıkları kalori arasında, anlamlı bir fark yoktur. Soğuk su mideyi 20 dakikada, sıcak su ise 80 dakikada terk eder.
Su, soğuk içildiğinde, midedeki besinlerin sıcaklığını düşürür ve böylece kana karışmaları için ısı sayesinde harcanan kalori artar. Bu görüşe göre, su soğuk içilmelidir.

Ancak özellikle kış aylarında soğuk su içmek, sindirimi zorlaştırır ve gaz şikâyetlerini arttırır. Yaz aylarında ise, su soğuk olarak içilebilir.
Bir diğer görüşe göre: içilen suyun, ılık ya da en az oda sıcaklığında olması istenir. Çünkü soğuk su sindirim yolunda kasılmalara sebep olur. Sürekli soğuk su içmek, iştah açar ve çok yemek yedirir. Mide içilen suyu uygun ısıya getirmeye çalışır. Oysa ılık su, bedeni yormaz. Sıcak su, bedenin doğal serinletme sistemini çalıştırır.

Ilık su, kan dolaşımındaki belirgin artışa yol açar. İç organlar ve kasları gevşetir, bu sayede daha derin nefes almayı sağlar. Hatta besinlerin emilimini arttırarak sindirime yardımcı olur, kabızlığı giderir.

Düşük kalorili besinlerin yanında ılık su içilmesi, mideyi daha uzun süre dolu tutacağı için, açlık hissinin gecikmesine yardımcı olur. Ayrıca ılık su sindirime yararlıdır ve bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önler.

İçilecek suyun ideal sıcaklığı: oda sıcaklığı olmalıdır. Çinliler, 40 yaşından sonra oda sıcaklığından daha soğuk olan su ya da başka bir şeyin bedene alınmaması gerektiğine inanırlar. Çinlilere göre, soğuk içecekler içildiğinde veya soğuk besinler yenildiğinde iç organlar daha fazla büzülür ve kan dolaşımı azalır. Mide, baş ve eklem ağrıları artar, nefes daralır, balgam koyulaşır.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *